نامزدهای شورای شهر و مجلس آزمون خواهند داد
نامزدهای شورای شهر و مجلس آزمون خواهند داد

رییس کارگروه طرح اصلاح قانون انتخابات و عضو کمیسیون شوراها از ارائه طرحی خبر داده که بر اساس آن سازمان سنجش از نامزهای انتخابات شورا و مجلس آزمونهای تخصصی و عمومی خواهد گرفت. بر اساس گفته های ابو ترابی، شورای نگهبان منابع آزمون را مشخص و آزمان آن را به سازمان سنجش محول خواهد کرد. […]

رییس کارگروه طرح اصلاح قانون انتخابات و عضو کمیسیون شوراها از ارائه طرحی خبر داده که بر اساس آن سازمان سنجش از نامزهای انتخابات شورا و مجلس آزمونهای تخصصی و عمومی خواهد گرفت.

بر اساس گفته های ابو ترابی، شورای نگهبان منابع آزمون را مشخص و آزمان آن را به سازمان سنجش محول خواهد کرد.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش که آزمون و مصاحبه تخصصی نامزدهای انتخاباتی شوراها و مجلس، چگونه از سوی شورای نگهبان انجام می‌شود، گفت: این آزمون باید توسط سازمان سنجش انجام شود. شورای نگهبان منابع و مواد آزمون را به سازمان سنجش اعلام می‌کند. این منابع هم خیلی متفاوت و خاص نخواهند بود و مشمول قانون اساسی، آیین‌نامه داخلی، اطلاعات عمومی و مفاهیم سیاسی و … می‌شود.

ورود مجلس یازدهم به اصلاح قانون انتخابات با واکنش‌های زیادی همراه بوده است. به ویژه مفادی که نمایندگان در خصوص نحوه نظارت شورای نگهبان در این طرح پیشنهاد داده‌اند؛ اینکه شورای نگهبان علاوه بر استعلام از مراجع چهارگانه، می‌تواند از طریق بررسی‌های میدانی و محیطی و حتی آزمون و مصاحبه تخصصی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را رد یا تایید کند. نمایندگان بهارستان این اصلاحیه‌ها را در قالب 3 طرح مجزا برای انتخابات شوراها، مجلس و ریاست جمهوری دنبال می‌کنند. هرچند که همین طرح‌ها نیز هنوز به بررسی در صحن کمیسیون نرسیده و البته نظرات ضد و نقیضی درباره برخی مفاد آن وجود دارد.

  • منبع خبر : انتخاب