شکست سنگین الماسخاله در گام نخست انتخابات هیات فوتبال گیلان
شکست سنگین الماسخاله در گام نخست انتخابات هیات فوتبال گیلان

به گزارش پایگاه خبری کادوس، سوت آغاز انتخابات هیات فوتبال استان گیلان از ماه ها پیش – یعنی اوایل تیر ماه – به صدا درآمد و بعد از فراخوان، نه نفر اعلام آمادگی کردند تا شانس خود را برای کسب کرسی ریاست هیات بیازمایند.

پس از کش و قوس های فراوان، بالاخره مجمع انتخاباتی هیات فوتبال استان گیلان در کمتر از 24 ساعت به برگزاری آن، لغو شد و قربانعلی الماسخاله رییس فعلی هیات که جنگی نابرابر با رقبا را آغاز کرده بود در اولین گام انتخابات شکست سختی خورد.

به گزارش پایگاه خبری کادوس، سوت آغاز انتخابات هیات فوتبال استان گیلان از ماه ها پیش – یعنی اوایل تیر ماه – به صدا درآمد و بعد از فراخوان، نه نفر اعلام آمادگی کردند تا شانس خود را برای کسب کرسی ریاست هیات بیازمایند.

الماسخاله رییس هیات فوتبال استان گیلان که طعم گوارای هشت سال ریاست را چشیده بود، تصمیم گرفت از همان ابتدا جنگ خود را برای از گردونه خارج کردن رقبا آغاز کند.

ابتدا شش نفر از ثبت نام شدگان از جمله رقبای قدری چون افشین ناظمی و فرهاد خراسانی به دلایل مختلف از دایره رقابت حذف شدند، البته خوشحالی آقای رییس با بازگشت افشین ناظمی به جمع رقبا خیلی زود پایان یافت.

اما الماسخاله بیکار ننشست و به یارگیری پرداخت و شایعه شد تا حدودی توانست افشین ناظمی را با خود همراه کند و شنیده ها حکایت از انصراف ناظمی در روز مجمع به نفع الماسخاله داشت که با برگزاری نظرسنجی های مختلف در فضای مجازی و رای بالایی که ( بعد از اسماعیل شاد دیگر کاندیدای انتخابات هیات فوتبال گیلان) بخاطر چهره فوتبالی افشین ناظمی به وی داده شد امر بر وی مشتبه شد که می تواند در مجمع نیز رای بالایی داشته باشد، از همین رو گزارش های تایید نشده ای از جدا شدن مسیر این دو در روز پایانی به گوش می رسید.

اسماعیل شاد اما در سکوت امیرفرحسینی (یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات هیات فوتبال گیلان) با رایزنی های گسترده، اهسته و پیوسته در این مدت در حال افزایش سبد رای خود بود.

الماسخاله اما همچنان خود را پیروز میدان می دانست و با صدایی بلند داد زد که تکلیف شده است بمانم و می مانم؛ اما هرچه به روز برگزاری مجمع نزدیک تر می شدیم ناامیدی بیشتری بر وی مستولی می گشت تا اینکه سازمان بازرسی آب پاکی را روی دست فدراسیون فوتبال ریخت و طی نامه ای به وزارت ورزش و جوانان خواستار لغو مجمع هیات فوتبال استان گیلان شد.

بازرسی تاکید کرد؛ بخاطر اینکه الماسخاله خود سرپرست هیات هست، نمی تواند انتخابات را برگزار نماید و شایبه های مهندسی آرا پیش می آید، حتی موضوع بازنشستگی الماسخاله و تغییر تنی چند از اعضای مجمع در آستانه برگزاری انتخابات از دیگر عواملی بود که در لغو مجمع تاثیر فراوان داشت.

اگرچه سازمان بازرسی به وزرات ورزش اعلام کرد این انتخابات را لغو نماید و وزارت ورزش هم آن را به تعویق انداخت، اما فدراسیون فوتبال و شخص آقای تاج همچنان مصر به برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده بودند، از همین رو الماسخاله همچنان غره بود که این انتخابات سر وقت برگزار خواهد شد و مهر ریاست چهار ساله دیگری بر پیشانی وی حک خواهد شد، اما زهی خیال باطل، که رسانه ها و افکار عمومی و بخصوص سازمان بازرسی و وزارت ورزش پای در یک کفش کرده و قانون را سرلوحه قرار دادند و بالاخره حرف خود را به کرسی نشاندند و انتخابات روز دوشتبه را لغو کردند. تا اب سردی بر پیکره الماسخاله ریخته شود و شکست سهمگین دیگری را در استانه انتخابات تجربه نماید.

وی که در روزهای پایانی صدارتش بر مسند هیات فوتبال به فکر تجهیز هیات های شهرستانی افتاده بود و یک دستگاه لب تاب به آنها اهدا کرده بود، هرگز فکرش را نمی کرد قانون جمهوری اسلامی، قانون فیفا را به زانو در بیاورد.

اگرچه نگارنده معتقد است همانطور که در کشتی و والیبال و کاراته و … قوانین بین المللی ان رشته رعایت می شود، باید در فوتبال نیز از قوانین فیفا حمایت کرد، اما قانونی که می گوید رییس هیات می تواند بعد از پایان دوره همچنان به عنوان سرپرست باقی بماند و انتخاباتی را برگزار نماید که خود در آن کاندیدا هست را نمی توان قانون جامع و بین المللی دانست؛ کدام عقل سلیم می پذیرد مجری برگزاری انتخابات خود کاندیدا باشد و مهندسی انجام ندهد.

در هر صورت مجمع انتخابات هیات فوتبال استان گیلان که پیشتر نیز یکبار لغو شده بود و از روز یکشنبه دوازدهم ابان ماه به روز دوشنبه سیزدهم ابان ماه موکول شد؛ یک بار دیگر لغو گردید و به روز پنجشنبه سی ام ابان ماه انتقال یافت.

اما هیات فوتبال استان گیلان که یارای پذیرش این شکست سنگین نبود، دبیرش در توجیه این به تعویق افتادن اظهار کرد که بخاطر برگزاری راهیپمایی سیزدهم ابان ماه بوده است، در حالیکه پیشتر بخاطر همزمانی با راهپیمایی، مجمع از ساعت ده روز دوشنبه به ساعت 13 همان روز موکول شده بود و عملا این بهانه نمی توانست دلیل خوبی برای برهم زدن انتخابات باشد؛ در دلیل دیگری که از قول آقای سیری دبیر هیات بیان شد، برگزاری بازی حساس ایران و عراق در روز پنجشنبه ۲۳ آبان بود تا مجمع روز دوشنبه سیزدهم ابان لغو گردد، عذر دومی انقدر بچگانه هست که نگارنده حتی به خود اجازه توجیه ان را نمی دهد، از همین رو باید گفت دلیل لغو انتخابات هیات فوتبال گیلان یقینا موضوعات دیگری بوده است که به نامه سازمان بازرسی مربوط می شود الماسخاله باید تا سی ابان مسائلی که بیان شد را در افکار عمومی و به خصوص به سازمان بازرسی پاسخگو باشد.

 

  • نویسنده : صاحب مقصودی