برداشت مرکبات امسال ۳۵۰ میلیارد تومان نصیب باغداران گیلان می‌کند
برداشت مرکبات امسال ۳۵۰ میلیارد تومان نصیب باغداران گیلان می‌کند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجود بیش از ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات در این استان خبر داد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها برداشت مرکبات امسال ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نصیب باغداران گیلانی می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجود بیش از ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات در این استان خبر داد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها برداشت مرکبات امسال ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نصیب باغداران گیلانی می‌کند.

علی درجانی با بیان اینکه استان گیلان در حال حاضر از حیث تولید مرکبات در رتبه پنجم کشور قرار دارد اظهار داشت: بیش از 11 هزار هکتار باغ مرکبات در گیلان وجود دارد و بخش عمده‌ای از مرکبات تولیدی آن نیز توسط مناطق واقع در شرق استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تعداد بهره‌برداران استان در حوزه مرکبات را برشمرد و ضمن تشریح جایگاه گیلان از لحاظ تولید مرکبات در سطح کشور عنوان کرد: در حال حاضر حدود 4 درصد از مرکبات کشور توسط باغداران گیلانی تولید می‌شود و طبق آمارها 26 هزار نفر در این استان به این حرفه مشغول هستند.

درجانی از شهرستان‌هایی نظیر رودسر، املش و لنگرود به عنوان مناطقی که بیشترین مقدار مرکبات استان گیلان را تولید می‌کنند نام برد و تصریح کرد: برداشت مرکبات به طور معمول از اواخر آبان هر سال شروع شده و تا اواخر دی ادامه پیدا می‌کند و امیدوار هستیم امسال محصول خوبی توسط باغداران گیلانی برداشت شود.

وی از پیش‌بینی‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد مقدار برداشت مرکبات توسط باغداران این استان سخن گفت و ابراز داشت: با توجه به شرایط موجود انتظار داریم امسال چیزی در حدود 175 هزار تن انواع مرکبات توسط بهره‌برداران و باغداران گیلانی برداشت شود و این مقدار محصول سود خوبی را نصیب آنان کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ارزش اقتصادی مرکبات قابل برداشت توسط باغداران این استان را 3 هزار و 500 میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: افزایش ظرفیت وجود صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی یک اولویت بسیار مهم تلقی می‌شود و هم‌اینک 2 واحد فرآوری مرکبات در شهرستان رودسر فعال است.

درجانی عمده رقم‌های مرکباتی که از باغات مرکبات استان گیلان تولید و عرضه می‌شود را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: 90 درصد درصد محصول مرکبات گیلان را شامل پرتقال رقم‌های محلی، خونی و تامسون تشکیل می‌دهند و 5 درصد آن نارنگی، 5 درصد گریپ‌فروت و مابقی آن‌ها هم دارابی، بالنگ و نارنج هستند.

وی با بیان اینکه گیلان استانی کشاورزی بوده و همواره کاهش هزینه تولید قیمت محصولات کشاورزی یکی از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی گیلان است تصریح کرد: در سال‌های اخیر توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گیلان از رشد مناسبی برخوردار بوده است و این استان جایگاه بسیار خوبی در این حوزه دارد.

درجانی توسعه مکانیزاسیون به منظور ارتقاء بهره‌وری تولید، کاهش سختی کار و افزایش درآمد کشاورزان را از برنامه‌های اولویت‌دار این دستگاه خواند و گفت: گیلان با 238 هزار هکتار شالیزار، دومین استان برنج خیز کشور محسوب می‌شود و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی حائز رتبه‌های برتر کشوری است.