اطلاعیه انجمن جامعه علمی دندانپزشکی گیلان در ارتباط به پیشگیری از کرونا صادر شد
اطلاعیه انجمن جامعه علمی دندانپزشکی گیلان در ارتباط به پیشگیری از کرونا صادر شد

انجمن جامعه پزکشی گیلان با ارسال شیوه نامه ای از همکاران دندانپزشک گیلان خواست تا در کاهش خطر ویروس کرونا مشارکت نمایند.

دکتر یاسر خلیج اجدادی از همکاران دندانپرشک خود در استان گیلان خواست با رعایت شیوه نامه ارائه شده انجمن، ضریب خطر احتمالی را کاهش دهند.

رییس جامعه علمی دندانپزشکان ایران شعبه گیلان در این رابطه گفت: هدف ما از تهیه این شیوه نامه مراقبت از سلامت همکاران و مراجعه کنندگان به انان بوده است.

متن بیانیه در ادامه مشاهده نمایید.

«اطلاعیه»

همکاران عزیز دندانپزشک

با توجه به این که موثرترین راه برای مقابله با ویروس کرونا پیشگیری از ابتلای به این بیماری است، درمان قطعی و موثری تاکنون برای آن کشف نشده است. “جامعه دندانپزشکی ایران” با هدف کنترل همه گیری ویروس کرونا در محیط کار و کاهش خطرات احتمالی برای همکاران دندانپزشک و کادر مطب‌ها پیشنهادات زیر را مطرح می‌نماید:
1- تمام اعمال دندانپزشکی غیر اورژانس با هدف پیشگیری از انتشار ویروس، در صورت امکان تا زمان اعلام وضعیت عادی با تأخیر انجام شود و از انجام اعمال دندانپزشکی غیرضروری و علی الخصوص درمان‌هایی که موجب پخش ویروس در محیط مطب می‌شود خودداری نمایم.
2- اگر مطب همکاران در مجتمع ها و ساختمان های پزشکی می باشد آسانسور ها چندین بار در طول روز ضد عفونی ‌شود و نحوه درستِ کمترین تماس با سطوح درب ورودی به مراجعین و کادر درمانی و منشی‌ها آموزش داده شود.
3- به کلیه بیماران پس از ورود به مطب توصیه می‌شود از آوردن همراهان غیرضروری خودداری کنند و منشی‌ها هم از تجمع در اتاق انتظار جلوگیری نمایند.
4- از تجویز داروهای کورتیکواستروئیدها به بیماران خودداری نماییم و اساساً از هرگونه سرکوب سیستم ایمنی آنها اجتناب کنیم.
5- سطوح یونیت و سایر موارد ضروری را با پوشش های یکبار مصرف بپوشانیم.
6- وضعیت تب و تنفس بیماران مشکوک را بررسی کنیم و در صورت برخورد به هرگونه مورد مشکوک، آنها را به مراکز درمانی هدایت کنیم.
7- از پذیرش مراجعینی که دارای بیماری‌های با زمینه ریسک بالا در ابتلا به ویروس کرونا مانند: دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی، اتوایمیون و بیماری های خاص را جدی تر بگیریم.
8- کلیه کارکنان مطب از پوشش کامل محافظتی و ماسک به طور دائم استفاده نمایند و در تمام مدت کار از دستکش استفاده کنند. حتی در موقع استفاده از کارت بانکی و یا اسکناس، از دستکش یک بار مصرف استفاده شود.
9- همکاران دندانپزشک و دستیاران ایشان در هنگام کار بر روی بیمار، علاوه بر ماسک و پوشش های محافظتی دیگر حتماً از شیلد محافظ و کلاه و به عبارتی پوشش کامل استفاده کنند.
10- کلیه پسماند را به طور کامل در کیسه های مخصوص بسته بندی کرده و وسایل یکبار مصرف مخصوص بیمار و پوشش های مختلف از جمله پوشش‌های یونیت، صندلی، لامپ یونیت و پیش بند، با دقت کامل کما فی سابق پس از مصرف، با دستکش محافظ و در سیستم پسماند جهت امحاء بسته بندی شود.
11- با این تصور که هر مراجعه کننده می تواند یک ناقل فرض شود و کلیه پروتکلی که برای رعایت ویروس هپاتیت به کار می‌رود، برای ویروس کرونا نیز استفاده می شود.
12- ضمن دعوت به آرامش به عموم مردم، خطر انتشار و جدی نگرفتن این بیماری را به آنها گوشزد کنیم و در بالابردن سطح آگاهی آنها نقش موثری داشته باشیم.

جامعه دندانپزشکی ایران

تهیه شده توسط شعبه گیلان