از صحت درآمد 20 میلیونی صادق محمدیاری تا خودروی 500 میلیونی فرزندمحمود شکری!
از صحت درآمد 20 میلیونی صادق محمدیاری تا خودروی 500 میلیونی فرزندمحمود شکری!

طی هفته های اخیر بحث بر سر فیش حقوق ۲۰ میلیونی فرزند بهمن محمدیاری بالا گرفته، موضوعی که نزدیکان یاری آن را تکذیب کرده اند.

در این یادداشت به شما نشان خواهیم داد که یک نماینده مجلس چگونه حقوق 22 سال کار یک کارگر را تنها با یک سهیمه عادی کسب کرده است!

بنا نداشتیم به بحث تکراری امتیازات خاص برای مسئولان یا خانواده هایشان ورود کنیم؛ زیرا متاسفانه این موضوع، موضوعی کلیشه ای و پیش پا افتاده در کشور ما محسوب می شود.

اما چندی پیش تصویری از حقوق دریافتی فرزند بهمن محمدیاری منتشر شد که بیانگر دریافت حقوق 20 میلیون تومانی ماهانه او بود؛ موضوعی که البته سند آن هیچ گاه تایید نشد اما در هر حال هوادران محمود شکری اصرار داشتند چنین سندی وجود دارد.

اما آیا چنین مبالغی در زندگی نمایندگان مجلس مبلغ زیادی محسوب می شوند!؟

در ادامه با یک مثال ملموس و روز مره به شما ثابت خواهیم کرد که چنین ارقام کوچکی به هیچ جای نمایندگان و یا فرزندانشان بر نخواهد خورد.
محمود شکری، نماینده فعلی تالش در چند روز مانده به اسفند 98 لیست اموال خود را به همکاران ما در ماسال نیوز اعلام کرد، یکی از بندهای این لیست، جالب توجه بود؛ متن آن عینا در زیر نوشته شده:

خودروی سراتو ( که در سال ۹۶ و با وام خرید خودروی اعلامی مختص همه نمایندگان مجلس، خریداری کردم به قیمت ۹۹ میلیون تومان)

اما حالا به ادامه متن توجه کنید:

محمود شکری همانطور که گفته در سال 96 خودروی “سهمیه ای” با وامی که از حقوق ماهیانه او کسر می شوده را از سایپا و ایرانخودرو دریافت کرده است.(که البته احتمالا مقصود او سهمیه سراتو نمایندگان در سال 95 بوده است).

نماینده تالش درست در روزگاری که تحریمها رو به شدت بوده و قیمت خودرو به صورت لحظه ای در حال رشد بوده خودروی سراتو (سهمیه ای) را برای فرزند خود خریداری می کند، بدون آنکه نگران به تعویق افتادن آن باشد و با خیال راحت.
در همان دوران بسیاری از مردم قادر به پیش خرید خودروها از شرکت نبوده اند و تعداد محدودی و آن نیز با انتظار بسیار طولانی توانایی آن را پیدا کردند.

امروز و در سال 99 قیمت این خودرو  پس از تنها دو سال بین 450 تا 600 میلیون تومان است. یعنی به عبارتی نماینده ای که از مردم قدرت گرفته و  قرار بوده به اقتصاد سامان بخشد و از حقوق مردم پاسداری کند به اعتبار رای آنان خودروی سهیمه ای را دریافت کرده و ظرف تنها دو سال به قیمت آن 400 تا 500 میلیون افزوده شده است( ماهانه بیشتر از 20 میلیون تومان). این اتفاق را بگذاریم به قیمت امروز پراید که به 90 میلیون تومان نیز رسیده است!

 

خب؛ از چنین نمایندگانی چه انتظاری می توان داشت تا نسبت به وضعیت پر الهتاب بازار خودرو انتقاد داشته و یا مسئولان را زیر سوال ببرند!؟
مهم این است که سهمیه خودرو برای آنان و خانواده شان لحاظ شده؛ دیگر چه اهمیتی دارد تحویل خودروهای بی کیفیت و بسیار گرانقیمت این شرکتها به مردمی که با هزاران مشکل پول آن را پرداخت کرده اند به تعویق بی افتد!؟

متاسفانه گرفتاری ما از همین جاها شروع می شود، در این کشور برای یک جوانی که جوایی کار است امتیازی برای خرید خوروی معمولی همچون پراید در نظر گرفته نمی شود، آنگاه نماینده ای که بیش از 20 میلیون تومان فقط حقوق روی کاغذ اوست سهمیه خودروی سراتو در نظر گرفته می شود!

این مورد کوچک تنها نمونه ای از امتیازاتی است که نمایندگان از اعتبار آرای مردم بدست می آورند؛ همین نمایندگان حداقل دستمزد را ماهیانه یک میلیون چهارصد هزار تومان در سال 98 تصویب کرده اند.

بعبارتی یک کارگر اگر در تمام سال 98 حقوق خود را در سال پس انداز کرده باشد جمع آن به حدود 18 میلیون تومان خواهد رسید و برای اینکه به افزایش قیمت 500 میلیونی خودروی خریداری شده توسط محمود شکری برای فرزندش برسد، باید بیش از 22 سال هیچ نخورد و هیچ نپوشد!

البته  متاسفانه دریافت این سهمیه ها در کشور ما تخلف محسوب نمی شوند و محمود شکری تنها نماینده ای نبوده که از چنین فرصتی برای خانواده استفاده کرده، این سهمیه برای تمامی نمایندگان بوده و نماینده تالش تنها یکی از آنان.

نماینده تالش هفته گذشته در برنامه شبکه باران گفت که خوشبختانه تحریمها را به فرصت تبدیل کرده ایم، افزایش قیمت چندصد میلیونی خودروی سهمیه ای نماینده تالش می تواند یکی از همین موارد باشد!
اینکه بسیاری برای پست نمایندگی سرو دست می شکنند و به هر چیزی متوسل می شوند(خارج از عده ای که به دنیال خدمت هستند)، به چنین موارد و سهمیه هایی مربوط می شود، در حقیقت درهای اقتصادی زیادی بر روی نمایندگان مجلس باز است.
این درها آنقدر گسترده اند که شاهد آن هستیم غالب نمایندگان پس از خروج از بهارستان به عنوان مدیران واحدهای صنعتی یا اقتصادی مشغول به کار می شوند، بدون آنکه هیچ تخصصی در آن زمینه ها داشته باشند.

این موارد را یادآور شدیم تا بگوییم متاسفانه حقوق 20 میلیونی فرزند یک نماینده مجلس فارغ از صحت و سقم (فیش منتشر شده) در دریای امتیازهایی که پیش روی نمایندگان مجلس و برخی مسئولان وجود دارد قطره ای بیش نیست، برخی آنها را علنی و جز امتیازات عادی می دانند و برخی دیگر در خفاء و آن  را پنهان می کنند.

به امید روزی که در کشور عزیزمان حقوق کارگران و زحمتکشان عرصه تولید بیش و پیش از سایر مسئولان نظام پرداخت شود و مدیرانی همچون شهید رجایی در صحنه، صحنه های مدیریتی کشور نقش آفرینی نمایند؛ مدیرانی که ابتدا خیر و صلاح جامعه را بخواهند و سپس برا خود و خانواده.  به امید آن روز…

  • نویسنده : میلاد علیزاده