سالانه بیش از دو میلیون نهال در گیلان تولید می شود
سالانه بیش از دو میلیون نهال در گیلان تولید می شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان بیان نمود سالانه بیش از دو میلیون اصله نهال در نهالستان های استان گیلان تولید می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان می گوید: سالانه بیش از دو میلیون اصله نهال در نهالستان های استان گیلان تولید می شود.

درجانی با بیان اینکه سالیانه بیش از ۲ میلیون اصله نهال در نهالستان های استان تولید می شود، اظهار کرد: از این تعداد نهال تولیدی حدود  ۶۰۰ هزار اصله دارای شناسه (لیبل) هستند.

وی گفت: این میزان نهال در ۱۴ نهالستان و با توزیع جغرافیای ۷ شهرستان که دارای مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان در ادامه گفت:  احداث باغهای سالم، یکنواخت و اقتصادی زمانی میسر می­شود که زمینه­ های لازم برای تولید نهال سالم و دارای اصالت ژنتیکی و مطابق با استانداردهای مصوب فراهم شود. نهال مرغوب و استاندارد یکی از مهمترین نهاده ها برای اجرای سیاست های کلان توسعه صنعت باغبانی و ایجاد باغات یکنواخت با افزایش کمی و کیفی است که موجب کاهش هزینه های تولید در دراز مدت می شود.

وی گفت: نهال شناسه دار گویای اصالت، سلامت و استاندارد بودن است که تحت نظارت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور تولید می‌شود. در حال حاضر، تائید سلامت نهال توسط سازمان حفظ نباتات و با نظارت کلینیک‌های گیاه‌پزشکی در سطح استان صورت می‌گیرد.

درجانی افزود: نهالستان‌های مورداشاره به تولید نهال میوه‌های سردسیری و گرمسیری شامل هسته‌دار، دانه‌دار، دانه‌ریز و خشک و نهال توت اصلاح‌شده کی موجی به فعالیت مشغول هستند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه مهم‌ترین نهاده در صنعت نوغانداری تأمین نهال توت اصلاح‌شده و تولید تخم نوغان موردنیاز برای پرورش کرم ابریشم است اذعان داشت در سال زراعی ۹۷-۹۸ تعداد ۱۶۴۲۴۰ اصله نهال توت اصلاح‌شده در استان گیلان تولیدشده و در بین ۱۸ استان در کشور توزیع گردید. یارانه تولید نهال توت از سوی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تأمین و نهال به‌صورت رایگان در اختیار باغداران قرار گرفت.

رئیس سازمان افزود سالیانه بالغ‌بر ۷ میلیارد ریال یارانه نهال در توسعه باغات مثمر و غیر مثمر، گیاهان دارویی و خصوصاً توسعه باغات در اراضی شیب‌دار به باغداران پرداخت‌شده است. امسال نیز در این راستا بالغ‌بر ۴۱۰۰ میلیون ریال اعتبار یارانه نهال به استان تخصیص‌یافته که برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت اعطای یارانه نهال به متقاضیان احداث باغ در حال انجام است.

باغداران و متقاضیان احداث باغ می‌توانند به مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند.

  • منبع خبر : ایانا