رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجود بیش از ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات در این استان خبر داد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها برداشت مرکبات امسال ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نصیب باغداران گیلانی می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجود بیش از ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات در این استان خبر داد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها برداشت مرکبات امسال ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نصیب باغداران گیلانی می‌کند.

علی درجانی با بیان اینکه استان گیلان در حال حاضر از حیث تولید مرکبات در رتبه پنجم کشور قرار دارد اظهار داشت: بیش از 11 هزار هکتار باغ مرکبات در گیلان وجود دارد و بخش عمده‌ای از مرکبات تولیدی آن نیز توسط مناطق واقع در شرق استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تعداد بهره‌برداران استان در حوزه مرکبات را برشمرد و ضمن تشریح جایگاه گیلان از لحاظ تولید مرکبات در سطح کشور عنوان کرد: در حال حاضر حدود 4 درصد از مرکبات کشور توسط باغداران گیلانی تولید می‌شود و طبق آمارها 26 هزار نفر در این استان به این حرفه مشغول هستند.

درجانی از شهرستان‌هایی نظیر رودسر، املش و لنگرود به عنوان مناطقی که بیشترین مقدار مرکبات استان گیلان را تولید می‌کنند نام برد و تصریح کرد: برداشت مرکبات به طور معمول از اواخر آبان هر سال شروع شده و تا اواخر دی ادامه پیدا می‌کند و امیدوار هستیم امسال محصول خوبی توسط باغداران گیلانی برداشت شود.

وی از پیش‌بینی‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد مقدار برداشت مرکبات توسط باغداران این استان سخن گفت و ابراز داشت: با توجه به شرایط موجود انتظار داریم امسال چیزی در حدود 175 هزار تن انواع مرکبات توسط بهره‌برداران و باغداران گیلانی برداشت شود و این مقدار محصول سود خوبی را نصیب آنان کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ارزش اقتصادی مرکبات قابل برداشت توسط باغداران این استان را 3 هزار و 500 میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: افزایش ظرفیت وجود صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی یک اولویت بسیار مهم تلقی می‌شود و هم‌اینک 2 واحد فرآوری مرکبات در شهرستان رودسر فعال است.

درجانی عمده رقم‌های مرکباتی که از باغات مرکبات استان گیلان تولید و عرضه می‌شود را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: 90 درصد درصد محصول مرکبات گیلان را شامل پرتقال رقم‌های محلی، خونی و تامسون تشکیل می‌دهند و 5 درصد آن نارنگی، 5 درصد گریپ‌فروت و مابقی آن‌ها هم دارابی، بالنگ و نارنج هستند.

وی با بیان اینکه گیلان استانی کشاورزی بوده و همواره کاهش هزینه تولید قیمت محصولات کشاورزی یکی از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی گیلان است تصریح کرد: در سال‌های اخیر توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گیلان از رشد مناسبی برخوردار بوده است و این استان جایگاه بسیار خوبی در این حوزه دارد.

درجانی توسعه مکانیزاسیون به منظور ارتقاء بهره‌وری تولید، کاهش سختی کار و افزایش درآمد کشاورزان را از برنامه‌های اولویت‌دار این دستگاه خواند و گفت: گیلان با 238 هزار هکتار شالیزار، دومین استان برنج خیز کشور محسوب می‌شود و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی حائز رتبه‌های برتر کشوری است.